CELOSLOVENSKÉ STRETNUTIE FUJARISTOV V ČIČMANOCH 23.–25. 9. 2011

fujaristi-v-cicmanoch.jpg

Zamilovali ste sa do fujary? Dokázali by ste počúvať jej clivé a prekrásne piesne nepretržite? Tak určite príďte o rok do Čičmian na stretnutie fujaristov. To tohoročné je už za nami, ale pokúsim sa aspoň z časti opísať úžasné chvíle, ktoré sme prežili počas prvého jesenného víkendu v tejto čarovnej slovenskej dedine.

V krátkosti by som to opísal asi takto: Prekrásne prostredie uprostred hôr, vynikajúce počasie, perfektný program, rodinná atmosféra a nezabudnuteľný zážitok. Za týmto krátkym hodnotením sa však skrýva svedomitá príprava a poctivá práca celého realizačného tímu, ktorému sa podarilo do Čičmian prilákať vyše 40 fujaristov z celého Slovenska. Každý z nich si priniesol fujaru a kroj a tak nič nebránilo tomu, aby svojou hrou a spevom prispeli do hodnotného programu, ktorý návštevníci mohli uvidieť počas troch festivalových dní. Okrem fujaristov v programe vystúpila aj mužská spevácka skupina z Heľpy, folklórna skupina z Važca, ženská spevácka skupina z Lietavskej Závadky, folklórny súbor Bystrina, ale aj súrodenci Štefánikovci, ktorí prítomným zahrali na fujarách-Trombitách. Určite nikto z prítomných nikdy nezabudne na začiatok sobotňajšieho programu, keď namiesto klasickej festivalovej zvučky zaznela pieseň Na Kráľovej holi, stojí strom zelený. Spievali ju na pódiu muži z Heľpy a spolu s nimi celé hľadisko, zákulisie a snáď aj celé Čičmany. Festival sa však začal už v piatok večer a tento rok sa podaril Michalovi Filovi husársky kúsok. Pozvanie prijal a svojou prítomnosťou nás poctil vzácny človek, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o zápis slovenskej fujary do nehmotného kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Do Čičmian prišiel profesor, doktor Oskár Elschek a tak celý piatkový večer sa niesol v duchu tejto vzácnej historickej chvíle, ktorá sa konala v Paríži v roku 2005. Prítomní fujaristi aj obdivovatelia tohto jedinečného hudobného nástroja mohli vzdať hold a uctiť si potleskom celoživotnú prácu pána Oskára Elscheka, ktorý spolu zo svojou manželkou obetoval mnoho desiatok rokov výskumu slovenských, ľudových, hudobných nástrojov.

Tri dni fujarového festivalu v Čičmanoch boli sviatkom fujary a za tieto vzácne chvíle sa patrí poďakovať tým, vďaka ktorým sa toto podujatie uskutočnilo. Za všetkých prítomných chcem poďakovať za skvelú prácu Michalovi Filovi a jeho rodine, obci Čičmany, priateľom, sponzorom, účinkujúcim aj divákom. Úprimné poďakovanie patrí aj organizácii ÚĽUV, ktorá si zobrala patronát nad týmto sviatkom slovenského folklóru. Verím, že samotná Duša fujary bola počas podujatia medzi nami a cez prekrásnu slovenskú pieseň otvorila srdcia a naplnila ich láskou.

Ešte raz ďakujem a teším sa na stretnutie fujaristov v Čičmanoch v roku 2012!

V Očovej 27. 9. 2011

Dušan Holík

tento rok som sa nemohol zucastnit a bol som z toho celkom nestastny, byva to vynikajuce podujatie...

...dnes som si bol aj na poste vyzdvihnut Fujarovy spevnik, neskutocne sa tesim ako budem podla neho cvicit :)

 

Kalendár podujatí

«  
  »
P U S Š P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 

Spojila nás hudba

Kto je nový

  • vsecap
  • radek.fonfer
  • sarvasova

Sponsored webhosting by WebSupport.sk

TOPlist