DHDušan Holík sa narodil 18.12.1959 v Očovej ako najmladší z troch bratov. Detstvo prežil vo svojom rodisku, kde chodil aj do základnej školy. Odmalička mu prirástla k srdcu príroda v okolí rodnej dediny a očarila ho hlavne majestátna Poľana, pod ktorou sa narodili, žili a pracovali aj jeho predkovia.

Lásku k svojmu kraju a k ľudovej piesni mu vštepil do srdca hlavne starý otec, ktorý mu vyrobil aj prvú píšťalku a poskytol mu cenné skúsenosti, vďaka ktorým zakrátko začal hrať prvé piesne. Ako 10-ročný sa naučil hrať od svojho otca aj na fujare, ktorá je spolu s píšťalkou jeho spoločníčkou až dodnes. Počas štúdia na Konzervatóriu v Žiline, odbor dychové hudobné nástroje vyrobil svoje prvé píšťalky a ako 20-ročný zmajstroval aj prvú fujaru. Dušanovým vzorom a učiteľom pri výrobe aj hre bol Juraj Ďurečka, ktorý v tom čase patril už k uznávaným výrobcom aj interprétom a naviac bol aj blízky príbuzný. Spolu účinkovali vo folklórnom súbore Očovan a trio fujaristov vtedy dopĺňal Martin Sanitrár, tiež známy a uznávaný fujarista zo Sliača – Trebule.

Za viac ako 40 rokov Dušan Holík absolvoval nespočetné množstvo vystúpení doma aj v zahraničí a účinkoval vo viacerých folklórnych súboroch. Keď sa v roku 1985 zamestnal v Ľudovej škole umenia v Detve, do jeho života vstúpilo nové poslanie. Ako učiteľ hudby začal odovzdávať svoje skúsenosti mladšej generácii a zaslúžil sa aj o to, aby slovenská fujara prekročila hranice svojej kolísky – Podpoľania a postupne sa dostala do celého sveta. V súčasnosti Dušan Holík žije a pracuje v Očovej a neďalekej Detve ako učiteľ v Základnej umeleckej škole. Vo voľnom čase sa spolu so svojím synom Dušanom venuje výrobe ľudových hudobných nástrojov a tvorbe metodického materiálu pre fujaru a pastiersku píšťalku.


Kalendár podujatí

«  
  »
P U S Š P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 

Spojila nás hudba

Kto je nový

  • vsecap
  • radek.fonfer
  • sarvasova

Sponsored webhosting by WebSupport.sk

TOPlist