Skončil sa festival v Detve, duša fujary bola pri tom

Ďaľší ročník folklórneho festivalu v Detve je za nami a ja ešte plný dojmov ponúkam pár postrehov, ktoré ma v tomto roku zaujali.

No, nebol to len foklór, ale aj poriadna búrka, ktorá v piatok večer zrušila veľmi očakávané vystúpenie Lúčnice na počesť 85. výročia narodenia prof. Štefana Nosáľa. Je to veľká škoda, kto ešte chce tento program vidieť, musí za ním vycestovať, určite sa to oplatí.

Ale do Detvy sa aj tak oplatilo prísť a väčšinu programov tohto jedinečného folklórneho festivalu napriek dážďu v piatok a v nedeľu mohli diváci uvidieť a počuť. Každý deň niekoľkokrát zaznela z amfiteátra neskutočne krásna zvučka, ktorú zložil pre tento účel S. Stračina a na tento signál reagujú vždy nielen účinkujúci a diváci v hľadisku, ale aj folkloristi pri občerstvení asi takto: "Chlapi, dopime,už je to tu!".

Takže, FSP Detva 2012 bola a Duša fujary bola pri tom. Tri dni fujarovej školy v našom dvore v Klube dôchodcov nebola jediná akcia spoločenstva, osem fujaristov z Duši fujary a traja moji žiaci z Očovej si zahrali aj v amfiteátri v programe." Prečo ste k nám prišli, Očovania pyšní!" Počas 30 minútového vystúpenia bol čas poobzerať sa aj po hľadisku, kde sedel aj náš prezident Gašparovič, či profesor Štefan Nosáľ. Vystúpenie Očovanov bolo temperamentné, účinkovali v ňom deti, dospelí aj tí najstarší a nikto sa nedal zahambiť. Aj vystúpenie jedenástich fujaristov v " novo šate" prekvapilo mnohých divákov, gratulácie pokračovali aj medzi stánkami, čo nás fakt potešilo a dojalo. Ale je tu aj jedna vec, ktorá ma úprimne mrzí a síce, že za sedem rokov fujarovej školy na festivale v Detve si väčšina známich tradičných fujarových majstrov nenašla čas, aby sa na naše podujatie prišla pozrieť. Na druhej strane ma ale veľmi teší to, že väčšina absolventov nášho kurzu hry nechábala ani na jednom podujatí a každým rokom je nás viac. A aj preto sme sa dohodli, že po siedmich rokoch Duši fujary v duševnej rovine sa naše spoločenstvo zmení na občianske združenie so všetkým, čo k tomu patrí. Zaregistrovali sme sa na ministerstve, zvolili sme si piatich "vedúcich" a to sa stalo v Detve 7.7.2012 po 7. rokoch ( bolo to po 17. hodine, ale ešte nebolo 7 hodín) keď krátko po "sneme" vystúpilo na pódium 7 fujaristov a jedna fujaristka. Netreba zabudnúť na to, že všetko sa uskutočnilo v slávnostnom oblečení, v krojoch i keď niektorí si ešte nestihli zaobstarať krpce a boli bosí. Ale takto v lete chodili aj naši predkovia a tak sme neporušili tradíciu...

No a to je asi všetko, čo som dnes chcel napísať,pozývam všetkých milovníkov našej "kráľovnej" v sobotu 14.7. do Korytárok, kde opäť zaznie pod Poľanou čarovný zvuk slovenskej fujary.

Teší sa na Vás Dušan a Duša fujary.

 

 

"Bolo nás jedenásť, už je nás len desať..."

Kalendár podujatí

P U S Š P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 

Spojila nás hudba

Kto je nový

  • vsecap
  • radek.fonfer
  • sarvasova

Sponsored webhosting by WebSupport.sk

TOPlist