Fujarový víkend v Zázrivej

dusa-fujary-zazriva-2011.jpg

Od štvrtka do nedele 13.-16.10.2011 v Zázrivej – Malej Petrovej zvučali fujary. V penzióne Jánošíkov dvor sa uskutočnila jubilejná 10. Fujarová škola usporiadaná spoločenstvom Duša fujary.

Fujara, tento jedinečný slovenský hudobný nástroj, zapísaný do Zoznamu diel nehmotného kultúrneho dedičstva OSN UNESCO, prilákala tentoraz 14 účastníkov, adeptov fujarovej hry. Ovládať hru na fujare sa účastníci zaúčali pod vedením skúsených lektorov Dušana Holíka a Jaroslava Slobodu. Na začiatku bolo trochu teórie: pôvod, vznik a história fujary a teoretické základy hry na fujare – vytváranie tónov. Potom nasledovali prvé alikvotné tóny a nesmelé pokusy o melódiu. A ako pri všetkom, každý začiatok je ťažký, tak tomu bolo aj teraz. Avšak pozitívna motivácia, snaha a trpezlivosť postupne prinášali svoje ovocie a čoskoro sa začali vynárať melódie. Ej, horou, horou znelo čoraz presvedčivejšie.
Sobotu, nazvanú Fujarový deň, spestrila hudobná skupina Zlesapočujem. Kto si chcel od fujarovania oddýchnuť, mohol si so skupinou zahrať alebo zaspievať, čo niektorí aj aktívne využili. A tak o pravú nestrojenú a neškrobenú zábavu bolo postarané. Veľký záujem vzbudil 2. ročník súťaže o „Najdlhší fuk“ na fujare. Zúčastnilo sa ho celkom 24 súťažiacich z radov účastníkov školy, bývalých absolventov, hudobníkov, ale i z radov obecenstva. Víťaz dosiahol vynikajúci čas. Dokázal do fujary na jedno nadýchnutie fúkať 56,16 sekundy, čím prekonal najlepší čas minulého ročníka súťaže. Cena pre víťaza, 5 l súdok piva padol ihneď za obeť. Podvečer výborne chutil guláš pripravený na vonkajšom ohnisku. Večerná zábava pri pesničkách s hudobným sprievodom skupiny Zlesapočujem potom pokračovala do neskorých nočných hodín a nebyť toho, že z „prevádzkových“ dôvodov bola ukončená, ktovie dokedy by trvala...
Na Kráľovej holi...

Slnečná nedeľa umožnila malý výlet do prírody, kde si každý mohol odskúšať zvuk fujary v prírode s prirodzenou ozvenou. Zážitkom bol robustný hlas fujary trombity. Niekoľko násobná zvuková ozvena z priľahlých dolín sa niesla ponad Zázrivú.

Na záver fujarovej školy účastníci predviedli, čo sa za tri dni naučili - dokázali zanôtiť dve fujarové melódie. Samozrejme v škole sa naučili len základy a je na nich či a ako budú svoj záujem o fujaru ďalej rozvíjať. Ich spokojnosť a dojmy, ktoré na záver vyjadrili, sú predpokladom, že do kruhu fujaristov pribudli ďalšie „fujarové duše“.
Fujarový víkend v Zázrivej sa vydaril. Tri dni plné fujarovania zanechali vo všetkých množstvo pekných zážitkov. Vymenili sa skúsenosti, nadviazali sa nové „fujarové“ priateľstvá, dobila sa energia na ďalšie všedné dni. Ostáva tešiť sa na nasledujúcu fujarovú školu, ktorá sa bude konať na jar budúceho roka.

Slavomír Beňo

Duša fujary

Kalendár podujatí

P U S Š P S N
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 

Spojila nás hudba

Kto je nový

  • vsecap
  • radek.fonfer
  • sarvasova

Sponsored webhosting by WebSupport.sk

TOPlist